What's the cost of raw dog food?

What’s The Cost Of Raw Dog Food?

When someone asks me What’s the cost of raw dog food?, I always ask them several follow-up questions before I can give them an answer.

That’s because it depends!

What's the cost of raw dog food?

Disclaimer: This blog post contains affiliate links. I may earn compensation when you click on the links at no additional cost to you.

What’s Your Dog’s Size, Age, And Level Of Activity?

For starters, it depends on your dog’s size, age, and level of activity. Is your pup a small Chihuahua, a medium sized Boxer, or a large German Shepherd?

Are they puppies, adults, or seniors? Pregnant or lactating?

Couch potatoes, daily walkers, athletes or working dogs?

Commercial Raw Dog Food Or Homemade Raw?

Next up, ask yourself if you want to feed commercial raw dog food or make your own?

Generally speaking, commercial raw is more expensive than homemade raw, although you can also find great deals on commercial raw. The cost of commercial raw also depends on the type of brand you feed.

If you make your own, ingredient costs are going to vary depending on where you source them, if you can take advantage of sales and if you have enough freezer space to stock up on meat deals.

Freezer space makes raw feeding affordable and affects the cost of raw dog food
My chest freezer for Wally’s raw dog food

Commercial Raw Is Great For Beginners

Commercial raw is great for raw feeding beginners. That’s how I started feeding raw dog food back in 2015.

The brands I fed back then were Darwin’s Natural Pet and Raw Paws Pet Food.

What's the cost of raw dog food? Darwin's raw lamb
Darwin’s raw lamb
What's the cost of raw dog food? Raw beef, chicken, and green tripe from Raw Paws Pet Food
Raw Paws Pet Food complete beef, chicken, and green tripe

Both are high quality brands!

What I like about Raw Paws Pet Food is that they have sales and deals on a regular basis.

I Mostly Feed Homemade Raw Because I’m A Nerd

That said, these days I mainly make my pup’s own raw dog food. That’s because it’s less expensive, I get to nerd out about making it, and Wally has a bunch of food sensitivities.

For example, he can’t have anything chicken related, including chicken eggs, no quail, pheasant, salmon, anchovies, sardines, mussels, no grains whatsoever along with several veggies and fruits.

How Many Dogs Are You Feeding Raw?

Last but not least, it also depends on the number of dogs you’ll be feeding raw dog food.

If you have more than one, you’ll be multiplying your numbers.

The Cost Of Raw Dog Food: Commercial Raw

Like I said before, the cost of commercial raw depends on which brand you’re buying.

If you’re looking to buy raw dog food at physical pet retail stores, you’ll likely be able to choose between these common ones: Stella & Chewy’s, Instinct Raw, Steve’s Real Food, Bravo Pet Food, and Answers Pet Food.

What's the cost of raw dog food? Bravo beef blend
Bravo beef blend
What's the cost of raw dog food? Steve's Real Food and Green Tripe from TEFCO
Stella and Chewy’s Turducken and green tripe from TEFCO

You can also buy commercial raw from online raw dog food retailers like Darwin’s, Raw Paws Pet Food, My Pet Carnivore, and Raw Feeding Miami.

Bear in mind that you’ll be paying shipping costs whenever you place an online order. Then again you’re likely going to have to hop in your car to get the food from a physical store, so it depends on your personal preference.

For comparison’s sake, let’s look at their respective prices for ground turkey:

Stella & Chewy’s: $27/4 lb = $6.76/lb

Instinct Raw: $29/6 lb (Beef, they don’t carry turkey) = $4.80/lb

Steve’s Real Food: $41/5 lb = $8.20/lb

Bravo Pet Food: $20/5 lb = $4/lb

Answer’s Pet Food: $27/4 lb (fermented raw dog food) = $6.75/lb

Darwin’s: $10.38/2 lbs = $5.19/lb

Raw Paws Pet Food: $5.49/1 lb

My Pet Carnivore: $4.07/1 lb

Raw Feeding Miami: $6.00/lb

The benefit of commercial raw is that the meals are pre-made and can be fed as is. The downside is that you’re paying for that convenience.

The Cost Of Raw Dog Food: Homemade Raw

Now let’s assume we’re shopping around for individual cuts of turkey in order to be able to make a homemade, (mostly) raw turkey meal. We’re also going to add rabbit kidneys and thread herring.

Good to know:

Raw dog food consists of 70-80% muscle meat (10% of that should be oily fish), 10% raw meaty bones, and 10% secreting organs (5% liver, 5% other secreting organ like kidneys, pancreas, brains, etc).

If you decide to add plant matter like veggies, fruit, nuts, and seeds, feed 10% plant matter and only 70% muscle meat.

Raw-fed adult dogs eat between 2-4% of their ideal body weight in food per day.

Puppies need to eat 10% of their current body weight until they’ve reached their adult stage. Alternatively, you can also feed them 2-3% of their adult target body weight per day.

Pregnant and lactating dogs need considerably more raw dog food beginning with their third trimester of gestation at 40 days.

That’s when their bone intake needs to be increased from 10% to 15-20%. Their liver intake also needs to increase from 5-7%, and so does the other secreting organ (spleen is recommended).

Where to shop for individual cuts of raw meat

My favorite online retailer for individual cuts of meat, including less common ones like brains, eyeballs, pancreas, and uterus is Raw Feeding Miami.

Next up is Raw Paws Pet Food who carries cuts like duck necks/feet/frames, chicken leg quarters/feet/necks, turkey necks, meaty goat and lamb bones, and liver from different animals.

Tip: You can use my affiliate discount code K9Savings for 15% off anything from Raw Paws Pet Food.

For this particular recipe, I can find most of the ingredients I need at Raw Feeding Miami, except a secreting turkey organ besides turkey liver.

To make up for it, I’d opt for something like rabbit kidneys:

  • Boneless ground turkey (muscle meat): $10.25/2 lbs
  • Turkey gizzards (muscle meat): $6.99/2.5 lb
  • Turkey hearts (muscle meat): $7.00/2 lb
  • Thread herring (muscle meat): $7.89/2.5 lbs
  • Turkey necks (raw meaty bone): $7.50/2.5 lb
  • Turkey liver (secreting organ): $7.50/2.5 lb
  • Rabbit kidneys (other secreting organ): $8.00/1 lb

The total ingredient cost would be $55.13/15 lb = $3.67/lb. That’s pretty flipping inexpensive, right?!

However, you’ll still have to add shipping to it. That’s unless you’re lucky enough to live in the greater Miami, FL area to pick your order up in person.

BUT, if you use my 10% referral discount link, you’ll negate the shipping cost and a little more, so it’s still really inexpensive.

The Cost Of Raw Dog Food: Bottom Line

So as you were able to see, the cost of raw dog food really depends on quite a few factors.

Generally speaking, commercial raw dog food is more expensive than homemade raw dog food. It’s also most affordable when you’re feeding smaller dogs or have a big budget.

That said, I also know a few people who feed their tiny pups, as in like 5 lb Chihuahuas (hello Ashley and Stephanie!) homemade raw dog food, including raw meaty bones.

So at the end of the day, it also comes down to your personal preference and willingness/time to meal prep for your pup(s).

Let me know if you’d like me to break down the cost of any more raw dog foods, commercial or homemade! You can do so in the comment section or shoot me an email at Barbara AT K9sovercoffee DOT com.

Content Related to Cost of Raw Dog Food:

Raw Dog Food Game Changers

BEST BANG FOR YOUR BUCK RAW DOG FOOD

Save 15% on anything at Raw Paws Pet Food with code K9Savings. They’re located in Indiana and ship nationwide within the US.

BEST VARIETY FOR INDIVIDUAL CUTS OF RAW MEAT

Save 10% on your first order of anything at Raw Feeding Miami with this referral link.

BEST SLOW FEEDER FOR RAW FED DOGS

Mighty Paw’s Slow Feed Insert combined with Yeti’s Boomer 4 Dog Bowl. Both are top rack dishwasher safe.

BEST FOUNDATION FOR BALANCED DIY RAW MEALS

Dr. Harvey’s Paradigm Base Mix. It’s low-carb which is particularly great for dogs on a keto diet and those with health issues like diabetes and cancer.

(Visited 666 times, 1 visits today)

Barbara launched her blog K9sOverCoffee in 2014 and has been feeding her dogs raw dog food since 2015. As a former professional dog walker, she’s passionate about balancing species-appropriate exercise with healthy dog nutrition. Barbara is raw dog food nutrition certified from “Dogs Naturally Magazine” and the author of several e-books about minimally processed, balanced raw dog food.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *